Újságíróként sok híres emberrel találkoztam, közéjük tartozik a megnyerően kedves Buzánszky Jenő, az egykori Aranycsapat hátvédje.
Kérésemre közös fotót is készült és az Esztergom és Vidékébe írt cikkben szerettem volna visszaadni a találkozó jó hangulatát is.
" Találkozó egy igazi „Aranyemberrel”
Esztergomban járt Buzánszky Jenő a legendás Aranycsapat tagja
A Kis-Duna sétány platánfái alatt, egy romantikus és mégis sportos környezetben a Szent István Strandfürdő melletti Termál Sörkertben találkozhattak Buzánszky Jenővel, az egykori Aranycsapat hátvédjével esztergomi tisztelői. A XV. Polgári Est keretében rendezett találkozón Heer Ádám, a Fidelitas sport munkacsoportjának vezetője beszélgetett a híres vendéggel.
A találkozó résztvevői nemcsak arról győződhettek meg, hogy szigorú önfegyelemmel és sok munkával egy tehetséges sportolóból világklasszis válhat, hanem arról is, hogy Buzánszky Jenő jó hangulatot teremtő szórakoztató előadó is. A beszélgetés során kibontakozó életútján nyomon követhettük a rendszeres iskolai testnevelés és diák sport jótékony hatását a tehetséges labdarúgóra. Két városom van: Dombóvár és Dorog – mondta Buzánszky Jenő. Dombóváron 13 évesen kezdte a labdarúgást, majd felnőttként Pécsről került az akkor NBI.-s dorogi Bányász csapatba, ahonnan egyetlen vidékiként került 1951-ben a magyar válogatottba, a legendás Aranycsapatba. 1947-48-ban olyan népszerű volt Dorogon a foci, hogy egy-egy mérkőzésre kilenc-tízezer néző is elment szurkolni. A jó futball meccs vonzza a nézőket – hangsúlyozta az aranylábú hátvéd. A sikerhez persze nagyon sok lemondással és munkával vezetett az út. Ő maga 1943-ban szívott el utoljára cigarettát és visszautasította a szórakozóhelyi meghívásokat is, hiszen mindenki megakarta vendégelni egy-egy itallal és ezt igyekezett elkerülni. A „dolce vita „ és a sikeres sport nem összeegyeztethető -mondta mintegy tanulságként a mai fiatal sportolóknak. Szigorúan ellenőrzött fegyelem volt még a családi élet szempontjából is.: „ Csütörtöktől nem volt házasélet, péntektől este nyolckor alvás” - mondta Buzánszky Jenő. Egy ország jó hírét a sport és kultúra teszi nemzetközivé. Az 1952-es helsinki-i Olimpián aranyérmes lett a magyar válogatott, majd jött híres 1953-as londoni 6-3-as győzelem, amely után az angolok egy héttel később visszavágót játszottak Budapesten. Egy újság ezt írta: „egy héttel jöttel és hét-eggyel mentek”.
Buzánszky Jenő 49 alkalommal volt válogatott csapattag és ebből 3 mérkőzés végződött vereséggel. „A mai labdarúgóknak ilyen sikeres eredményt kívánok” - mondta -. A jó futballista fejjel játszik és lábbal fut ezt soha sem lenne szabad elfelejteni. A mai labdarúgásról szólva, nehezményezte, hogy a mérkőzésen az edző megpróbálja a pályaszéléről irányítani a játékost, és ezzel elvonja a figyelmét. A pályán a csapatkapitány az egyetlen irányító – hangsúlyozta. A világszerte ismert Buzánszky Jenőt tizenhét éves barátság köti össze német futballistákkal. Az aranylábú hátvéd bizonyította, hogy a szíves is aranyból van és a sporttért dobog, ugyanis az utánpótlás érdekében a Rajna-Pfalz-i labdarúgó szövetséggel együtt Komárom-Esztergom megyében alapítványt hozott létre, amelyet róla neveztek el. Az alapítványt a megyei labdarúgó szövetség egy millió forinttal, a németországi szövetség pedig tizezer euróval támogatta. Tavaly ünnepelte 85-ik születésnapját és ez alkalommal adták át Dorogon a Buzánszky Jenőről elnevezett műfüves labdarúgópályát, amely a Német Labdarúgó -szövetség által alapított Fritz Walter Alapítvány támogatásával épült fel a Petőfi Általános iskola sport-udvarán. A születésnapi ünnepség keretében a városi stadionban emléktáblát lepletek le a tiszteletére, amely azt hirdeti, hogy a létesítmény neve ezentúl: Buzánszky Jenő Stadion. Idén pedig Grosics Gyulával együtt a Nemzet Sportolója címet kapta.
Öröm volt hallgatni egy gazdag életutat bejárt sportoló visszaemlékezéseit és a mának szóló gondolatait. Az iskolai testneveléssel kapcsolatban kifejtette, rendkívül károsnak tartja Magyar Bálintnak azt a döntését, hogy lecsökkentették a tornaórák számát. A gyerekek kisiskolás koruktól kezdve rendszeres tornával és diáksport lehetőséggel erős, jó teherbírású sportot szerető felnőtté válnak. A futball megszerettetése érdekében létrehozta az „Ovi-Foci” Közhasznú Alapítványt , amely keretében 3-6 éves korú gyerekeket különböző sportágak felé terelhetik játékos formában megszerettetve velük a mozgás örömét."
/Esztergom és Vidéke 2011.május 20. www.evid.hu/
Muzslai Ágnes