Dr. Erdős Mátyás atya volt 1984-től az esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár igazgatója. Én 1988-tól dolgoztam Beke Margitka mellett a Prímási Levéltárban és otthoni munkaként a Bibliotheka régi kéziratos katalógusának az átgépelésével bízott meg Mátyás atya. Ezzel is segített nekem, hiszen egyedül neveltem kisgyerekeimet.Külföldről érkezett egyházi ruhaadományokkal is támogatott. Mindig mosolygós jó kedélyű ember volt. Nagyon büszke volt arra, hogy a Máriás Papi Mozgalom magyarországi elindítója és felelőse volt. A Bibliotheka könyvtárosa volt Várady László, szinte mindíg mosolygós fiatalember, aki fejből ismerte a könyvtár szinte teljes állományát. Hatalmas gyakorlati tudással rendelkezett amit könyvtár szakos főiskolai képzéssel szakmai szinten is bővített. Érdekes módon váltott pályát Várady Laci, az adóhivatalhoz ment és most az adóhivatal közép-magyarországi regionális igazgatóságának irattározási főosztályvezetője. Matyi bácsit unkaöccse Lach Konrád és neje Kati szeretettel vették körül őt. Konrád a könyvtárban is dolgozott, ma a Prímási Levéltár munkatársa.Mátyás atyának Esztergom város önkormányzata 1999-ben Pro Urbe díjat adományozott.
A Katolikus Lexikonban életútjáról ennyi van: "Erdős Mátyás (Dorog, Esztergom vm., 1908. okt. 28.-2003. dec. 4.): plébános, könyvtárigazgató. - 1929: a CGH növ-e Rómában. 1935. X. 27: itt szent. pappá, 1937: teol. dr. - Esztergom-Vízivárosban kp., 1938: a leánygimn. hittanára, az érs. tanítóképző tanulm. felügyelője. 1939: a hittud. főisk. teol. tanára, 1941: lelki ig-ja is. 1952: Epölön, 1969: Dunaszigeten, 1975: Lipóton lelkész. 1984: az →Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár ig-ja.
Krajsovszky Gábor könyvében Erdős Mátyás atya elmélkedéseit, beszédeit és elmélkedéseit adta közre:
Erdős Mátyás atya elmélkedései
Arany szívű Matyi bácsit mindenki szerette. Végtelen jóindulattal volt az emberek iránt. Nagy tudású emberként a legegyszerűbb és közérthetőbb nyelven beszélt. Ő volt az akire Mindszenty bíboros rábízta levelét, hogy letartóztatása után adja át a püspököknek. Ezért megtorlásként Epölre helyezték plébánosnak 1952-ben. Az epöliek nagyon szerették őt és tudósként megírta Epöl község történetét. Halála után az epöli templom falán emléktáblát helyeztek el és játszóteret neveztek el róla.
Erdős Mátyás atya és az epöli templom
Az epöli Dr. Erdős Mátyás játszótér
Halála után Lipót község is emléktáblával fejezte ki tiszteletét iránta.
"Parkot avattak az Esztergom melletti Epölben dr. Erdős Mátyás plébános emlékére pénteken.
A rendezvényre elkészült egy emléktábla is, mely a lipóti önkormányzat adománya, ugyanis Erdős Mátyás a szigetközi településen is paposkodott 1975 és 1983 között.
Pénteken délelőtt Epölön ünnepi szentmisét mutatott be Székely János segédpüspök. Ezt követően Tóth Péter, Lipót polgármestere avatta fel az emléktáblát a lourdes-i barlangnál. Fekete Zoltán közreműködésével, a lipóti önkormányzat támogatásával Németh Frigyes rajkai amatőr művész munkája az a hőkezelt kerámiából készült plakett, mellyel a szigetközi község lakói fejezik ki hálájukat egykori plébánosuknak. "
Rajkai Frigyes művész az emléktábla alkotója és Fekete Zoltán lipoti polgármester.