Balassa Bálint Kórus
A város legnagyobb múltra visszatekintő énekkara.A Labor Műszeripari Művek dolgozóiból alakult.Anyukám Muzslai Zsitva Jánosné és testvére Kicsindi Mária - Tölgyessy Miklósné - a vállalat dolgozóiként alapító tagok voltak, korábban a Bazilika kórusában gyakorlott énekesek lettek . Szívesen mentek énekelni a Bazilikába is az ünnepi misékre, azonban politikailag ezt rossz szemmel nézték. A kórus nevében viselte is a cég nevét Labor MIM Balassa Bálint Énekkara elnevezéssel. A kórus vezetője 1962-től majd húsz évig Szabó Tibor karnagy volt, a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Tanárképző Főiskola tanára, helyettese az esztergomi zeneiskola igazgatója Reményi Károly volt, aki ma is a kórus vezetője. Szép sikereket értek el, tőbb alkalommal vendégszerepeltek külföldön. A Labor MIM sok anyagi támogatást adott a kórus műkődéséhez, amely fokozatosan városi énekkarrá alakult, hiszen nemcsak a cég dolgozói voltak tagjai, hanem minden jó hangú énekelni szerető esztergomit szívesen láttak. A Labor Műszeripari Művek a rendszerváltás után megszűnt a Balassa Bálint Énekkar azonban megmaradt és Reményi Károly vezetésével sikeresen működik.
Balassa Bálint kórus 2013-ban Reményi Károly karnaggyal
1959-ben létrejött a felsőfokú Tanítóképző Intézet amelynek Ének-zenei szakcsoportja tanárai voltak Hunyadi Zoltán, népdalgyűjtő Kálmánfi Béla,Gajdár László, Mátyás Ferenc, M.Pethő Margit és Pálinkás József. Az intézményben női kart, vegyes kórust is szerveztek és tulajdonképpen ebből a tanítóképzői kórusból alakult meg 1963-ban Hunyadi Zoltán vezetésével a Monteverdi kórus.Az 1963-ban megalakult együttesben elsõsorban pedagógusok és fõiskolai hallgatók énekelnek, de kezdettõl fogva részt vesznek a munkában más foglalkozású énekesek: technikusok, mérnökök, orvosok is. Az együttes szinte megalakulásától fogva folyamatosan jelen van a városi, megyei, sõt az országos zenei életben. Repertoárján a reneszánsz zenétõl a XX. századi muzsikáig igen sok komponista mûve szerepel. A kórusnak a kortárs zene iránlti elkötelezettségét mi sem bizonyítja ékesebben, mint hogy magyar zeneszerzõk -köztük Bárdos Lajos, Farkas Ferenc, Karai József - számos mûvet ajánlottak számára.
Az esztergomi Monteverdi Kórus mûködése harminc esztendejében megfordult Európa legtöbb országában, Törökországtól Finnországig, és sikerrel szerepelt fesztiválokon és kórusversenyeken, ahol három elsõ, öt második és két harmadik helyezés mellett számos különdíjat kapott.
Lassus:Zsoldosszerenádját hallhatjuk a linkre kattintva
A Szent Anna kórus a "kerek templom" néven közismert plébánia kórusa. Az énekkar 1980-as 90-es években Téglás József kántor vezetésével igen aktívan működött.Téglás József halála után hosszabb ideig nem volt senki aki átvegye a kórus vezetést.. A törzstagoknak sikerült megtartaniuk az énekkart. Azután rövidebb - hosszabb ideig újból karnagyok egyengették útjukat: Nádasi Mihály, Kutai Annamária majd Hey Lóránt, akinek irányításával 2005-ben részt vettek a XI. Piliscsabai Egyházzenei Napokon is. Elismerő emlékérmet kaptak, bíztatásul a jövőre. Jelenleg is aktív vezetésével. A Szent Anna kórus a "Kerek templom" néven közismert plébánia kórusa. Az énekkar 1980-as 90-es években Téglás József kántor vezetésével igen aktívan működött.Téglás József halála után hosszabb ideig nem volt senki aki átvegye a kórus vezetést.. A törzstagoknak sikerült megtartaniuk az énekkart. Azután rövidebb - hosszabb ideig újból karnagyok egyengették útjukat: Nádasi Mihály, Kutai Annamária majd Hey Lóránt, akinek irányításával 2005-ben részt vettek a XI. Piliscsabai Egyházzenei Napokon is. Elismerő emlékérmet kaptak, bíztatásul a jövőre. Jelenleg is aktív a kórus, vezetője az örökifjú muzsikus lelkű Hunyadi Zoltán, aki 81 évesen két kórusnak is a karnagya.Az általa alapított Monteverdi kórus idén ünnepli 50 éves évfordulóját.
Szent Anna kórus O salutaris hostia